Pasożyty

pozbądź się ich raz na zawsze

  • Zwiększ rozmiar czcionki
  • Domyślny  rozmiar czcionki
  • Zmniejsz rozmiar czcionki
Wątroba


Opisthorchis viverrini Opistorchoza

 


 
 
 
 
 
 
Opisthorchis felineus  pasożytujący w przewodach żółciowych i trzustce głównie kotów, psów a także człowieka. Szczególnie często spotyka się ten gatunek na Syberii. Przywra ta mierzy około 1 cm długości.  M i r a c i d i a   spożyte przez mięczaka (B i t h y n i a) tracą osłonkę dopiero w przewodzie pokarmowym ślimaka, przebijają się przez ścianę jelita i tworzą sporocystę w tzw wątrobie    ( h e p a t o p  a n c r e a  s).   Cerkarie wydobywające się z redii wypływają ze ślimaka i wdrążają się w głąb mięśni ryb (płoć, lin, jaź). W mięśniach ryby encystują się, przekształcają i dopiero wówczas zdolne są do zakażenia ostatecznego żywiciela.


Więcej…
 

Przywry (Clonorchis sinensis)

 


Wschodnioazjatycki gatunek C i o n o r c h i s     s i n e n s i s    spotykany nierzadko i w miastach portowych Europy. Gatunek ten pasożytuje w przewodach, żółciowych człowieka, kota, psa. W odchodach znajdujemy małe brunatne jaja opatrzone wieczkiem. Z jaj spożytych przez niektóre ślimaki słodkowodne  (głównie     B i t h y n i a) wykluwają się miracidia przekształcające się w sporocysty, w których z kolei wykształcają się redie. Z redii powstają cerkarie, które opuszczają ślimakami i wnikają w mięśnie ryb odrzucając ogonek. 

 

Więcej…
 

Motylica wątrobowa (Fasciola hepatica)

 


Motylica wątrobowa (Fasciola hepatica, syn. Distomum hepaticum). Obserwując dojrzałe pasożyty wątroby owiec dochodzące często do 3 cm długości, a 1 cm szerokości, dostrzegamy ciało spłaszczone, kształtu liścia, które na końcu szerszym, przednim, posiada małą, odsiężona część, zakończoną przyssawką prowadzącą do przewodu pokarmowego zwierzęcia. Cokolwiek poniżej tej przyssawki przedniej widzimy w linii środkowej ciała po stronie brzusznej otwór płciowy, pod którym znów znajduje się przyssawka druga, zwana brzuszną. Ciało pokryte jest oskórkiem, opatrzonym małymi brodawkami, pod którym znajduje się system mięsny w postaci włókien przebiegających okrężnie i podłużnie.

 

Więcej…
 

Motyliczka wątrobowa (Dicrocoelium dendriticum)

 

Występowanie na wszystkich kontynentach z wyjątkiem Australii. Najczęściej występuje na terenach górzystych, z glebą o dużej zawartości wapnia. Wynika to ze środowiska życia ślimaka, który jest jednym z żywicieli.
Wywołuje chorobę zwaną dikroceliozą. U żywiciela ostatecznego żyje w przewodach żółciowych. Zwykle nie atakuje człowieka.
Rozpoznanie polega na zbadaniu kału metodą sedymentacji. Preparaty stosowane w leczeniu zarażenia motylicą wątrobową nie dają zadowalających rezultatów.
 

 

Więcej…