Pasożyty

pozbądź się ich raz na zawsze

 • Zwiększ rozmiar czcionki
 • Domyślny rozmiar czcionki
 • Zmniejsz rozmiar czcionki

Wpływ antybiotyków

 


Chwyciło cię przeziębienie, grypa, boli cię gardło, kaszlesz, masz zatkane zatoki lub infekcję pęcherza. Objawy są dostatecznie dokuczliwe, by popędzić do lekarza.

Wiesz z góry, czego możesz od niego oczekiwać - przepisze ci antybiotyk na następne dziesięć dni. W przypadku niektórych osób lekarstwo zrobi swoje, choroba zniknie. U innych objawy pozostają; dołączają się do nich niepożądane skutki uboczne zażywania lekarstwa.

U jeszcze innych wynikiem takiego leczenia jest zauważalne pogorszenie stanu zdrowia, być może nawet przejście infekcji w stan przewlekły. Najmniej szczęścia mają ci, którzy wpadają w niekończący się krąg zażywania jednego po drugim coraz to nowych rodzajów antybiotyków w usiłowaniu zniszczenia domniemanych „agresorów".
W naszym kraju antybiotyki przepisywane są w przerażających ilościach (liczby odnoszą się do Stanów Zjednoczonych; według ostatnich oszacowań polskiego Ministerstwa Zdrowia ilość antybiotyków stosowanych w kraju stanowi dwadzieścia jeden procent ogólnej ilości lekarstw). Położnicy i ginekolodzy wydają dwa miliony sześćset czterdzieści pięć tysięcy recept na antybiotyki tygodniowo. Interniści w tym samym czasie wypisują ich milion czterysta szesnaście tysięcy. Rekord należy wszak do pediatrów,
którzy przepisują antybiotyki wartości pięciuset milionów dolarów rocznie w celu zwalczenia samego tylko zapalenia ucha. Kolejne pięćset milionów dolarów kosztują antybiotyki przepisane w celu zwalczenia innych schorzeń u dzieci. W ciągu ostatnich piętnastu lat ilość antybiotyków przepisywanych małym dzieciom wzrosła o pięćdziesiąt jeden procent. Lekarstwa te stosuje się nawet w tych chorobach, które nie wymagają leczenia antybiotykami.

Czy antybiotyki są najlepszym lekarstwem?

Rozrzutne szafowanie antybiotykami ma swoją nie tylko materialną cenę: jest nią również rosnąca suma ludzkiego cierpienia. Najgorszą stroną sytuacji jest fakt, iż wielu lekarzy obecne metody stosowania antybiotyków uważa nie tylko za zbędne, lecz zgoła szkodliwe dla pacjenta! Zacytujemy tylko niektóre wypowiedzi wiodących ekspertów w dziedzinie studiów nad stanem zdrowia narodu i nawykami konsumenckimi:

 • „W wyniku przesłuchań w Kongresie i licznych badań naukowych stwierdza się zgodnie, że czterdzieści do sześćdziesięciu procent antybiotyków w tym kraju jest przepisywanych niewłaściwie".
 • „Zapalenie krtani i migdałków znajdują się na liście chorób najgorzej leczonych - głównie z winy nadmiernego stosowania antybiotyków".
 • „W 1983 roku ponad pięćdziesiąt jeden procent ogólnej liczby trzech milionów pacjentów zgłaszających się do lekarzy ze zwykłym przeziębieniem niepotrzebnie dostało recepty na któryś z antybiotyków". Antybiotyki są nieskutecznew przypadku przeziębienia, które jest infekcją wirusową.


Nie przypadkiem najbardziej alergiczne pokolenie w dotychczasowej historii świata wyrosło na antybiotykach. Każdego tygodnia przyjmuję co najmniej kilku pacjentów, których uczulenia pojawiły się lub pogorszyły bezpośrednio po zażyciu serii antybiotyków".

Naukowcy podejrzewają, że rosnąca liczba przypadków zapalenia ucha środkowego z przewlekłym wyciekiem ropnym, infekcji stosunkowo rzadkiej przed nastaniem ery leczenia antybakteryjnego, ma bezpośredni związek z rosnącą ilością zażywanych antybiotyków".

Średnia liczba nawrotów ropnych wysiękowych zapaleń ucha środkowego znacznie wzrosła w grupie leczonej antybiotykami w porównaniu z grupą pacjentów, którym podawano placebo". Dzieci otrzymujące amoksycylinę jako lekarstwo przeciw chronicznemu ropnemu zapaleniu ucha środkowego dwa do sześciu razy częściej miały nawroty choroby.

Wykazano, iż antybiotyki, którymi leczy się infekcje górnych dróg oddechowych, są przyczyną infekcji układu moczowego.
Antybiotyki niszczą florę pochwy, powodując rosnącą podatność pacjentek na infekcje pochwy, na przykład spowodowane drożdżakiem Candida albicans.

Infekcje spowodowane drożdżakiem Candida albicans, pojawiające się nierzadko w wyniku zmian flory drobnoustrojowej pochwy, spowodowanych zażywaniem antybiotyków; mogą spowodować załamanie odporności komórkowej organizmu".

Antybiotyki niszczą też pożyteczne bakterie jelitowe, skutkiem czego może być np. biegunka.

W przypadku pojawienia się biegunki podajemy duże ilości zasiedlającej jelito mikroflory najlepiej w postaci produktów o dużej ilości flory acidophilus np. AC Zymes oraz wspomagającego leczenie biegunek, tonizującego bakteryjne toksyny ziołowego preparatu tzw. “Zielony uzdrowiciel ” - Green Care.

Naduzywanie antybiotyków daje wiele szkodliwych skutków takich jak:

 • alergie,
 • zaburzenia pracy jelit,
 • powstanie zakażeń drożdżakowych i grzybicznych,
 • osłabienie słuchu,
 • uszkodzenie szpiku kostnego,
 • spadek ilości białych krwinek,
 • anemie,
 • wysypki skórne,
 • uszkodzenie wątroby i nerek.

Nikt nie może zanegować faktu, iż antybiotyki ocaliły wiele ludzkich istnień, lecz liczni przedstawiciele władz medycznych uważają, iż bezpardonowa wojna wydana przez lekarzy mikrobom nie pozostaje bez ofiar.